Publikace

TÁBORSKÝ BETLÉM

TÁBORSKÝ BETLÉM
Jedná se o vystřihovací betlém, který je zabalený ve fólii.
V balení jsou tři listy A3 a jeden list A4 s celkovým vyobrazením a s podrobným návodem na sestavení.

V příloze je doprovodný list. Cena tohoto betlému je 120 Kč (včetně DPH) + poštovné 60 Kč

Možné objednat na:
valterovamarie@gmail.com , Marie Valterová, Zbyňkova 1236, 390 01 Tábor, Telefon: 776 601 913

 

STARÁ ŘEMESLA

V záplavě vydávaných knih si málokdo asi všimne zajímavé knížky "Stará řemesla" autorů Jaroslava Kocourka a Marka Podhorského. Kniha představuje 18 řemesel a živností, které nyní známe většinou už jen z muzeí – například cvočkařství, drátenictví, knoflíkářství, paličkování aj. Kromě toho popisuje, co byla bratrstva, jak složité byly cechovní zkoušky nebo jaká měli řemeslníci privilegia i povinnosti.

Poutavý text doplňuje na 450 fotografií. Tuto knížku lze doporučit i vám betlemářům. V dobrém slova smyslu zde můžete najít inspiraci pro svou další činnost.

Knihu lze objednat v nakladatelství Rubico  www.rubico.cz (rubico@rubico.cz)  za 199 Kč nebo např. na adrese https://www.knihcentrum.cz/Kniha/stara-remesla za cenu 187 Kč. Ceny jsou uvedeny s platností k datu 11.11.2017.

 

POLIČSKÉ BETLÉMY A JEJICH TVŮRCI - 2. upravené vydání

Autor: Bohumír Anderle

Publikace má 24 textových stran a 8 barevných stran obrazové přílohy. Cena 50 Kč. + poštovné při zasílání

K sehnání je v Městském muzeu a galerii - Centru Bohuslava Martinů v Poličce

Městské muzeum a galerie Polička
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
tel.: +420 461 723 855
muzeum@muzeum.policka.org

www.cbmpolicka.cz
 

 

TIŠNOVSKO A BETLÉMY

Informace o knize „TIŠNOVSKO A BETLÉMY“, kterou vydává společnost Art Periscope s.r.o. se sídlem v Tišnově u příležitosti 5. ročníku výstavy betlémů, letos opět v prostorách OÚ Předklášteří, kde bude při vernisáži této výstavy 14. prosince 2013, jejíž začátek bude ve 14 hodin slavnostně pokřtěna.
Tato publikace navazuje na loňský katalog betlémů vydaný pro 4. ročník výstavy společnosti Art Periscope. A protože návštěvníky těchto výstav zajímají i „rodné listy“ vystavovaných betlémů, rozhodl se autor výstav Zdeněk Jílek sesbírat co nejvíce poznatků nejenom o těchto exponátech a výtvarnících, ale třeba i o historii betlémů nebo o betlémech v kostelích na Tišnovsku.
Kniha má 96 stránek, 64 barevných a 32 černobílých, formát 25 x 17 cm, na křídovém lesklém papíře s brožovanou vazbou. V úvodu jsou všeobecné informace o historii betlémů, m.j. i články od Mirka Andrleho, Naděždy Parmové nebo Vráti Ebra. Ve druhé části jsou medailonky 27, vesměs regionálních výtvarníků, kteří představili svůj betlém na výstavách společnosti Art Periscope. 3. kapitola obsahuje betlémy z kostelů v Tišnově, Předklášteří, Lomnici, Drásově a Doubravníku. Dále jsou v knize vybrané betlémy ze sbírek manželů Jílkových z Tišnova a Jiřího Gottwalda ze Křtin. Pátá kapitola představuje malíře betlémů vystavujících v Tišnově (Hruška, Svatoš, Vojtek, Mikundová, Pavlík) a na závěr je fotogalerie z minulých čtyř ročníků našich výstav.
Všechny další akce a informace pro objednávání této jedinečné, nejen vánoční publikace, naleznete na mailové adrese www.artperiscope.cz nebo na tel. 603419745.

 

PUTOVÁNÍ ZA BETLÉMY ČESKÉ REPUBLIKY (Milan Zábranský a Jan Roda s kolektivem)

Snahou a cílem autorů knihy Putování za betlémy České republiky je seznámit čtenáře s historií vybraných chrámových i lidových betlémů známých betlemářských oblastí České republiky. Důležitým kritériem výběru byla podmínka, aby byl betlém buď trvale, nebo alespoň o Vánocích, vystavován. K napsání jednotlivých kapitol byli přizváni odborníci z regionů Čech a Moravy. Autoři chtěli tímto dílem vzdát hold tvůrcům známým a neznámým i opatrovatelům betlémů, kteří se zasloužili o to, že uvedená díla můžeme ještě stále spatřit a podělit se se čtenáři o své znalosti a lásku k betlémům. Kniha obsahuje mimo jiné: o historii a významných tvůrcích betlémů, o betlemářství v naši zemi atd. Dále pojednává o významných betlémech v ČR, z nichž uvádím ty, ke kterým máme v naši oblasti nějaký vztah.
Betlémy Jar. Vaňka v kostelech v Brně, betlém ve Vranově u Brna, Českotřebovské muzejní betlémy, Jimramovský betlém Václava Pivoňky, Králické betlémy, betlémy Aloise Vajera - Moravské Budějovice, Tišnov a České Budějovice, Metoděje Floriána – Stará Říše, Svitavský betlém, klášterní betlém Znojmo - Louka. Samostatná kapitola je věnována betlémům v Praze.

Popis: 17×24 cm, 200 stran,  Cena: 399 Kč,  Váha knihy 0, 65 kg
Možno objednat na: www.grada.cz

 

JESLIČKY. STARÉ NOVÉ PÍSNIČKY (Fridrich Bridelius)

Kritická edice zpřístupňuje zpěvníček adventních a vánočních písní Jesličky.
Staré nové písničky (1658), který sestavil jeden z nejvýznamnějších českých básníků Fridrich Bridelius SJ. Knižní publikace je první edicí prezentující tento barokní kancionál v úplnosti a ve všech třech základních dimenzích, tj. literární, hudební a jazykové. Písňové texty jsou editovány společně s notací, každá píseň je doprovázena textově a hudebně kritickými poznámkami, vysvětlivkami a diferenčním slovníkem. Kniha obsahuje také Katalog písní kancionálu Jesličky, v němž je vyložen původ a proměny jak textové, tak hudební složky všech písní Jesliček, a trojici doprovodných studií, které interpretují tento zpěvník a písně v něm shromážděné v několika vybraných dobových kontextech.

Součástí publikace je zvukové CD s nahrávkou kompletního repertoáru Jesliček.
Popis: 1× kniha, 1× CD, vázaná, 480 stran, 22 × 28,1 cm, česky
Edici připravili Pavel Kosek, Marie Škarpová a Tomáš Slavický.
Knížku i s CD si můžete objednat na internetové adrese:
https://www.kosmas.cz/knihy/190666/jeslicky.-stare-nove-pisnicky

Cena : 350 Kč + poštovné

 

BETLÉMÁŘSKÝ KALENDÁŘ 2014

Vážení přátelé betlémáři,
opět se na Vás po delší době obracím s informací, že vychází na rok 2014 další betlémářský kalendář. Po letech marného snažení se před prázdninami podařilo doplnit reklamní Kulíkův betlém o chybějící arch, a tak může vyjít tříarchový betlém kompletní.

Formát kalendáře: 32 x 25,5 cm.
Cena: 130,- Kč + poštovné a balné 95,- Kč

Dále vychází dotisk reprintu tříarchového betléma z přelomu 19. století z tiskárny Lorenz z Třebíče.
Distribuce: Ing. T. Faltys, mobil: 602 298 180, mail: t.faltys@seznam.cz

 

LISTY KRONIKY ČESKÉHO BETLÉMÁŘSTVÍ

Listy kroniky českého betlémářství
(autor: PhDr. Vladimír Vaclík – zakladatel a čestný předseda Českého sdružení přátel betlémů)

Po úvodních kapitolách věnovaných historii a vzniku české betlemářské tradice, se autor v této publikaci snaží spíše memoárovou formou vzpomenout a připomenout jednotlivce, kteří se o rozvoj českého betlemářství přičinili.

Připomíná jak tradiční betlemářské lokality a významná muzea, tak především osobnosti, bez kterých by české betlemářství zdaleka nebylo na dnešní úrovni. Kniha tištěna na křídovém papíru, obsahuje více než 230 doprovodných barevných a černobílých fotomateriálů. rozměr 16 x 23 cm, 192 str., pevná vazba, ISBN 978-80-7405-143-2, vyd. 2012

Knihu za 390 Kč je možno objednat i po internetu na adrese: www.oftis.cz

Tiskárna a vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí mimo jiné vydává i náš časopis Betlémy a betlemáři a v nabídce si zde můžete objednat i vystřihovací a skládací betlémy.

 

Městské muzeum Lanškroun vydalo novou knihu o betlému

Ukázka z knihy

Městské muzeum Lanškroun vydalo novou knihu Lanškrounský betlém osobností ze sbírek Městského muzea Lanškroun z dílny řezbáře Bedřicha Šilara. Tento betlém je unikátním regionálním dílem. Je každoročně vystavován v muzeu a na jeho darovnících, figurkách s uměleckou hodnotou, historických i současných osobnostech města Lanškrouna, je zdokumentována historie regionu od 13. století až po současnost. Jedná se o významné osobnosti vědy a kultury a je důležitým  historickým dědictvím našeho města. Kniha obsahuje v úvodu vánoční přání současného lanškrounského děkana Zbigniewa Czendlika. Kapitola o betlému je sestavena tak, že vlevo na stránce se nacházejí portréty dvou osobností a symboly s nimi spojené a také profesní životopisy v jazyce českém, německém a anglickém, na protější stránce vpravo jsou pak včleněny figury osobností vyřezaných řezbářem Bedřichem Šilarem. V betlému nacházíme takové osobnosti jako např. autora zpěvníku Českých bratří německého jazyka Michaela Weisseho, vědce a rektora Karlovy univerzity Jana Marka Marciho, zemského prokurátora v Praze a mecenáše svého rodiště Lanškrouna Jana Kašpara Artzta, textilního podnikatele  a  lékárníka  Christiana  Polykarpa  Erxlebena, chemika a spoluzakladatele Vlastivědného muzea v Praze (Národního muzea) Johanna Josepha Steinmanna, válečníka a dělostřelce Jana Václava Bärnkoppa, rakouského vojevůdce a generála  Ernsta  Gideona Laudona, fotografa  Josefa Böhma, malíře  Hanse  Peterku, starostu Lanškrouna Josefa Niederleho, kardinála ve Vídni Friedricha Gustava Piffla a další. Jsou zde ztvárněni také majitelé lanškrounského panství včetně krále a monarchy:

zakladatel města, král Přemysl Otakar II., Záviš z Falkenštejna, Vratislav z Pernštejna, Jana Adama Ondřeje z Lichtenštejna, císař František Josef  I., nechybí ani současné osobnosti – lanškrounský rodák, olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle, zpěvačka Lucie Bílá, římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik, akademický sochař Zdeněk Kolářský, atomový fyzik, profesor Herwig Schopper nebo porodník a gynekolog MUDr.Stanislav Kapoun, zasloužilý mistr turistiky Otakar Juren,známý řezník a uzenář františek Kocourek  atd.  Betlém má rozměry -  5 m dlouhý, 2,5 m široký a 1,3 m vysoký. V celém betlému je více jak 50 figur, z toho jsou také obyčejní lidé – řemeslníci, pastýři, muzikanti a vesničané v hřebečských krojích. Betlém obsahuje také figury zvířat, drobné krajinné a urbanistické prvky. Na kulisách ( dálině) jsou zpodobněny historické památky města Lanškrouna.

Další kapitolou v knize je informace o řezbáři žijícím a pracujícím v Lanškrouně, který vyřezává betlémy, plastiky světců, marionety, sochy a další dekorativní předměty. Bedřich Šilar je zastoupen svou tvorbou v muzeích České republiky a také v soukromých sbírkách po celém světě, nositelem pamětní medaile za rozvoj města. Na objednávku městského muzea vytváří z lipového dřeva výše zmiňovaný betlém s figurami vysokým 30 cm již od roku 2000, tedy 12 let.

Podobně je strukturováno i představení jednotlivých historických památek města Lanškrouna, které se nacházejí v reliéfu na kulisách betlému a také jeho jednotlivé urbanistické prvky. Konfrontováno je vždy umělecké dílo Bedřicha Šilara se současným stavem významné architektury města – radnice, kostelů, Nového zámku u Lanškrouna, Střelnice (zbourána v roce 1988), Erxlebenovy lékárny (taktéž neexistující), Krčmy, restaurace a koupaliště na Dlouhém rybníku a dalších. V knize nacházíme zobrazení také detailů jeho díla.

Texty knihy vznikaly v redakci odborných muzejních pracovníků Marie Borkovcové a Karla Uhlíře v průběhu roku 2011, grafickou úpravu a sazbu provedl pan Břetislavem Vašek z Rožnova pod Radhoštěm, tisk Graspo CZ a.s.,Zlín, překlad ASPENA s.r.o.,pobočka Olomouc a Mgr .Přemysl Janíček. Kniha obsahuje kromě textů o osobnostech a řezbáři Bedřichu Šilarovi také obrazový materiál jednak z fotoarchivu Městského muzea Lanškroun a profesionálních místních fotografů Jiřiny Strakové a Radka Lepky. Náklad publikace je 1000 výtisků, počet stran 100, kniha má formát 215 x 265 mm, šitá vazba v tvrdých deskách, celobarevné provedení, tisk na křídovém papíře  Její prezentace proběhne slavnostně na vernisáži vánoční výstavy  1.prosince 2012, kdy bude také opět vystaven zmiňovaný betlém. Darovníci z něj oživnou letos u příležitosti uspořádání adventního Lanškrouna v neděli 16.12. Básník Jiří Faltus již vytvořil pro nové postavy další texty.

Tato výpravná publikace bude významným přínosem k poznání kultury dané oblasti. Její vznik byl vyvolán velkým zájmem občanů a učitelů o historii našeho města a regionu a také o povědomí o významných lidech, kteří zde žili a žijí. Zároveň se stane didaktickou pomůckou pro místní školy při výuce regionální historie, katalogem a dokumentací sbírkového fondu muzea i vhodným artefaktem pro rozvoj cestovního ruchu v Pardubickém kraji. Kniha bude sloužit čtenářům nejen na Lanškrounsku, ale i v celé republice i v zahraničí, neboť jsou zde zastoupeny i velmi známé osobnosti z oblasti kultury, vědy a sportu.

Vydání publikace a zhotovení betlému finančně podpořilo Město Lanškroun, Ministerstvo kultury České republiky a sponzoři ALEMA Lanškroun a.s., INA Lanškroun s.r.o.,  Šplíchal s.r.o. a Bedřich Šilar. Knihu si můžete zakoupit za 200 Kč v muzeu dále v knize, městské knihovně a v infocentru. Doufáme, že vás kniha osloví . Zatím byla distribuována do okolních obcí Lanškrounska a našim krajanům v Göppingenu.

Marie Borkovcová

Zdroj: http://www.lanskroun.eu/cz/mesto/aktualne/z-lanskrounska/mestske-muzeum-lanskroun-vydalo-novou-knihu-o-betlemu